3 zlaté pravidlá, ktoré nás naučila babička

Po minulom článku kde, sme piekli buchty ako od babičky ostaneme pri týchto výnimočných dámach, ktoré nás formovali ešte chvíľku. V redakcii i mimo nej sme sa rozprávali o tom, čo sme v detstve viac či menej dobrovoľne počúvali a čo z toho sme si odniesli do dospelosti.

Dáma vždy z domu odchádza pripravená

Bez peňaženky, vreckovky a hrebeňa sa z domu nevychádza. Dodatkom bolo, že ak si chceš narúžovať pery, musíš si zabaliť aj rúž. Na túto radu spomína tridsiatnička Táňa, ktorej babička bola praktická žena, ktorá celý život prežila vo veľkom meste: „Stálo ma nepreberné množstvo v panike nakupovaných rúžov, balíkov vreckoviek, desiatky balíkov žuvačiek a iných drobností, kým som túto radu ocenila. Nejakú chvíľu trvalo kým som pochopila, že v kabelke nemusím nosiť aj vrtáky ale dnes babku chápem a myslím na ňu vždy keď vkladám svoju látkovú vreckovku do kabelky.“ Pre každú z nás je byť pripravená niečo iné, možno nepotrebujete zrovna hrebeň a vreckovku ale mať vaše kľúčové potreby vždy po ruke je naozaj zlaté pravidlo pre váš duševný pokoj aj peňaženku.

Všetko pekne dojedz!

„V Európe sa ročne vyhodí okolo 88 miliónov ton potravín. Keby všetci od spotrebiteľov, cez predajcov a producentov mali babku ako ja a počúvali ju, toto číslo by bolo výrazne lepšie.“  Hovorí Lenka. Sama nakupuje už niekoľko rokov podľa nákupného zoznamu a jedlo vopred plánuje. Okrem ekologického rozmeru má efektívne využívanie potravín má aj výrazný finančný benefit. Peniaze ktoré doslova nevyhodí do odpadu môže minúť na niečo iné alebo nasledovať ďalšiu radu a …

Babka k babce budú kapce

„Babičke veľmi záležalo na tom, aby som sa naučila hospodáriť s peniazmi, sama si zažila za svoj neľahký život všeličo. Ale vždy mala niečo málo odložené“ zaspomína Zuzana „od útleho veku mi k sviatkom dávala peniaze a vždy mi kládla na srdce aby som peniaze minula rozumne, aby som si odložila kým budem mať na niečo poriadne. Keď som si našetrila na korčule z bazára a povedala som jej, že ich mám od nej bola na mňa pyšná. Ten moment is pamätám do dnes.“ Finančná gramotnosť na Slovensku je nízka a má to vážne následky. Napriek snahe o vzdelávanie v školách to s našimi schopnosťami v tomto odvetví nevyzerá dobre.

„Ľudia nie sú zvyknutí si odkladať ale všetko riešiť pôžičkami a to často nie je najšťastnejšie riešenie. Stavebné sporenie patrilo medzi prvé veľké rozhodnutie čo sme pre našu dcéru urobili“ pridáva sa k tomuto pravidlu Petra, ktorá v práci videla príliš veľa prípadov kedy chceli ľudia kapce bez šetrenia a nemalo to šťastný koniec.

Tieto pravidlá, sú súčasťou životného štýlu, ktorý propagujú viaceré z žien v našej  „ digitálnej mikro redakcii“.  Nie, nie sme frugal, bio, eko, raw, zero waste ani minimalistky. Sme vyznávačky “zdravého rozumu” a preto máme občas pocit, že všetci sú blázni iba my sme lietadlá.

Aké zlaté pravidl Vás učila Vaša babička?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s