Jednoduché ekologické tipy pre každú domácnosť

Nie som ja nejaký prehnaný batikovaný eko-aktivista ale poslednú dobu som sa pristihla, ako veľmi si vo svojom okolí všímam drobné veci, ktoré by sa jednoducho mohli vymeniť za niečo viac earth-friendly (zemi prijateľnejšie?)

Dolu vám popíšem zopár hintov, ktoré som u seba v živote zaviedla ja a ktoré ma veľmi tešia.

Plátená taška. Bože ako ta ja milujem a ako sa ťa snažím nezabudnúť pri odchode na nákup. Zastávam názor, že plátenka (sieťka, z nejakej látky ušitá taška) je naozaj veľmi veľká earth-friendly vec. Nebudem sa hrať na chrumkavú a sama som v minulosti nakupovala platové igelitky pri kase ako bláznivá. V súčasnosti sa však snažím mať v každej kabelke jednu plátenku. Vyjde mi to tak 8/10 nákupov, zvyšok zasuplujú papierové tašky. Ozaj. Papierovým taškám, ich procesu výroby a ekologickej stope sa okrem iného milo povenovala táto osoba : https://www.instagram.com/blanipilat/?hl=sk  odporúčam nájsť a prečítať.

Tuhé mydlo. Odsledovali ste si niekedy, koľko mydiel v plastových baleniach s plastovými pumpičkami miniete za mesiac/pol roka/rok? Ja nie. Ale ja som lietadlo. V každom prípade super alternatívou je tuhé mydlo, ktoré sa predáva v papierovom obale. Od baleáckych mydiel za 0,49 eur/ks za fakt veľké a voňavé mydlo, až po ňuňu kuku mydlá poctivej remeselnej slovenskej výroby obsahujúce mesačný prach. Celé dobre každá jedna alternatíva. Kto máš prachy podpor ňuňu kuku, kto nemáš, kúp baleu (alebo cien alebo fačko). Ak ti tuhé mydlo nevyhovuje, svoju pumpičku z posledného mydla si nechaj a zober flašku od baldovskej, do ktorej si môžeš mydlo na rôznych miestach načapovať.

Platová / sklenená flaša vody do kabelky, do ruksaku a ešte aj do auta. V tomto som bola a miestami stále som trochu barbar. 10:32 – som smädná, idem si kúpiť vodu. Najlepšie 0,3 litra. 11:29 – som smädná, idem si kúpiť vodu. Najlepšie zase 0,3 litra., aby som si o hodinu mohla zase kúpiť to isté. Trošku pritiahnuté za vlasy ale chcela som tým poukázať na celú túto nezmyselnosť. Je skvelé mať  jednu fľašku vody, ktorú si necháš po vypití prvej, a do nej si tú vodu už len dopĺňaš. Alebo si nejakú super coolerskú môžeš kúpiť a všetci ti budú ešte aj závidieť. Na coca coly, džúsiky a ochutené rajce zabudni. Kazia sa ti z nich zuby a rastie z toho úplne zbytočne zadok. A to už motivácia je.

Ostanem pri vode a pripomeniem aj soda stream. Neviem či ste to mali doma aj vy, ale v mojom detstve sme doma mali takú smiešnu flašu so sosáčikom, do ktorej sa kupovali bombičky. Ktovie, či to funguje dodnes, ale ja som majiteľkou soda streamu, ktorý funguje na totožnom princípe. Ja keď si spomeniem, koľko ton minerálok som furt kupovala domov, v koľkom úúúplne zbytočnom plaste zabalených je mi z toho normálne zle. Fakt ľudia, ak nemôžte piť nebublinkavú vodu z vodovodu ako ju nemôžem piť ja, lebo mi tak nechutí, kúpte si ten soda stream, alebo akúkoľvek inú vec vyrábajúcu perlivú vodu doma.

Toľko ku konkrétnostiam, ktoré robím dennodenne. Vo všeobecnosti môžeme dodať, že

  1. je lepšie kupovať veľké balenia ako malé,

2. vymeniť papierové vreckovky za látkové,

3. nenakupovať potraviny hladný, pripraviť si týždňový cca jedálniček,

3. ak veci /tričko, mikina/ už nestoja v kúte, dajú sa aj vyvetrať nie za každým použitím oprať,

4. vodu z varnej konvice a kávovaru zliať do kanvičky na polievanie kvetov, to isté robím ja napríklad aj s neosladením a neokysleným čajom.

Vyššie je uvedený len demonštratívny výpočet. Možno nás spoločne ešte nejaké vychytávky napadnú.

Máte pre mňa nejaké tipy vy?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s