Domáce cestoviny- výzva na tento týždeň

Tretí pokus o domáce cestoviny

Mnohí z nás si ešte pamätajú, ako chutili domáce cestoviny, ktoré stará mama za pár minút vyvaľkala a narezala. Nebola to pre nich žiadana veda, múka, niekedy vajíčko, soľ a voda a za pár minút už boli na stole lahodné rezance, aké sebalepší výrobca v suchej podobe nedodá. Osobitne v redakcii snímame klobúk pred tými, ktorí túto zručnosť majú do dnes. Preto sme sa aj my pokúsili o reprodukovanie týchto cestovín s menšou zručnosťou ale pokročilými surovinami a technikou.

 O svoj recept sa s nami podelil náš obľúbený gurmán Janko M., ktorý podá každý recept ako banálne jednoduchý a až v polke zistíte, že to celkom tak nie je.

POTREBUJEM:

Pre jednu osobu:

100g semolinovej múky,

1 vajíčko

Štipka soli

Par kvapiek olivového oleja

Múka na podsypanie pri vaľkaní

Nástroje: strojček na cestoviny, valček

POSTUP:

Postup je v princípe veľmi jednoduchý, podľa počtu osôb ktoré chceme nakŕmiť si prispôsobíme množstvo surovín a vymiešavame kým nám nevznikne homogénne cesto tuhšej konzistencie. Táto časť si bez robota vyžaduje trochu trpezlivosti ale tá náročnejšia časť nás ešte len čaká.

Cesto je potrebné rozdeliť na menšie časti a predvaľkať na pláty šírky, ktorá sa do strojčeka zmestí. Začíname na najširšom vaľkaní (1) a vaľkáme, kým nedosiahneme žiadanú hrúbku cesta. V našom prípade pre hrubšie dlhšie rezance sme zvolili hrúbku (7) a keď sme ich varili boli dokonalé. Teda v prípade, že sme na ne nezabudli. Ako asi tušíte, čerstvá cestovina sa rozvarí rýchlejšie ako sušená a keď po náročnom procese výroby polovicu výrobkov rozvaríte, je to skľučujúci zážitok.

Celkovo musíme konštatovať, že výroba domácich cestovín rozhodne nie je pre každého, aj pre nás to bola výzva a uspokojivý výsledok sa podaril až na tretí pokus. Keď sa však cestovina podarí, je to krásny zážitok.

Prajeme Vám veľa trpezlivosti a dobrú chuť!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s