5 tipov na to, ako si udržať priateľstvo na diaľku

Obrázok od Jacquelynne Kosmicki z Pixabay

Súčasná situácia viac, ako kedykoľvek predtým ukazuje dôležitosť kvalitných priateľských vzťahov, práve v týchto dňoch viac ako počas bežného života oceniť, s kým priateľstvo žije aj napriek fyzickej vzdialenosti. Pre mnohých z nás, to však nie je situácia nová, mnohý z nás vedia aké to je keď, geograficky spoločná etapa života skončí a my predsa chceme aby priateľstvo trvalo ďalej. Ako mu môžeme pomôcť?

Zmierme sa so zmenou

Či sa nám to páči alebo nie, život je neustála zmena. A či je diaľka spôsobená karanténou, sťahovaním alebo akýmkoľvek iným dôvodom, je potrebné túto zmenu akceptovať, nesmútiť veľmi za tým, čo diaľkou strácame a aké to bolo keď sme spolu boli stále ale adaptovať sa na novú situáciu. Je jasné, že bez pravidelného, vzájomného, fyzického kontaktu budú veci iné, čo nemusí nevyhnutne znamenať, že budú horšie. Snažme sa nájsť pochopenie aj pre rozdiely, ktoré prídu inými životnými etapami, prostrediami, problémami…. ľudia ktorým na nás záleží v našich životoch ostanú.

Odpúšťajme si viac

Zatiaľ čo mnohé veci pri dennom stretávaní vyriešime relatívne jednoducho osobne. Priateľstvu na diaľku často chýba schopnosť prečítať reč tela, bezprostredná prítomnosť a schopnosť prečítať medzi riadky emócie tak, ako keď sme kamošku stretli každý týždeň na drink. Nechávajme väčší priestor pre vlastné i cudzie omyly, odpúšťajme si viacej a nehrajme hru o to, kto je na rade sa teraz ozvať. Ani o to, kto napísal 6 riadkov a kto len dva. Priateľstvo na diaľku potrebuje väčšiu dávku veľkodušnosti ako bežné kamarátstvo. Nestraťme niekoho dôležitého iba preto, že nedopísal alebo sme si zle vyložili čo nám chcel povedať

Objasňujme kým nie je jasné

Možno sa vám to javí ako banalita ale je to dôležitá zložka funkčného kamarátstva na diaľku. Nenechajme priestor komunikačným šumom a nejasnostiam. Vysvetľujme si, kým sa fakticky, alebo emociálne nepochopíme úplne. Venujme si radšej pár riadkov na viac, než nechať veci trpkým pocitom a nedoriešené.

Hľadajte svetlé body

Pre udržanie priateľstva nie je nevyhnutné mať spoločné plány na každý týždeň. Je však dôležité spoločne niečo plánovať, aby sme vedeli, že so sebou rátame a či je spoločným plánom zahrať si meno-mesto-zviera-vec online, piť spolu fernet cez internet alebo dobrodružný road trip Európou nie je podstatné, dôležité je vedieť, že máme niečo spoločné pred sebou.

Spoločné aktivity

Majte niečo čo vás spája, aj keď nie sme spolu. Debaty o počasí a obrázkové vtipy vaše kamarátstvo dlhodobo neudržia. Nie každý má talent diskutovať o témach, ktoré nie sú až tak podstatné s ľuďmi s ktorými nie je v dennom kontakte, preto vzťahu prospieva, keď si s kamoškou/kamošom máte o čom rozprávať. Či už je spoločným projektom, záhradkárčenie, zlepšenie bežeckého výkonu  alebo internetový magazín, spoločná aktivita kamarátom dodáva témy, ktoré majú obsah a spájajú.

Nech vás delí od vašej kamarátky/kamaráta zavretá štátna hranica, pol republiky alebo dve rúška a tri ulice, vaše kamarátstvo to vydrží, ak bolo na začiatku silné a zúčastnení sa snažia. Súhlasíte?

One comment

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s