Cépéčkár &City:Ako zvládnuť izoláciu sama a nezblázniť sa

Obrázok od Free-Photos z Pixabay

Súčasná situácia priniesla do nášho života situáciu, ktorú by sme si ešte pred pár týždňami nevedeli predstaviť ako by povedal klasik „ani vizuálne“. Keby sme si ju aj predstavovať začali, nikto z nás by asi nebol ani trochu blízko tomu uhádnuť, ako to prežívame naozaj. Za seba môžem povedať, že som očakávala psychické zrútenie, z neistoty, samoty a nudy ale nič z toho sa nedeje. Zatiaľ. Preto som nazbierala odvahu napísať tento článok, o tom, ako ostávam lietadlom v tomto bláznivom svete.

Zachovávam ranné rituály

Prvé dni, keď som nemusela ísť fyzicky do práce boli najťažšie. E-maily som skontrolovala hneď ako som otvorila oči a počítač spustila hneď po tom ako som na rýchlo zjedla raňajky. Nasledoval dlhý pracovný deň v pyžame v absolútnom nepohodlí. Po pár dňoch som sa cítila príšerne a môj pracovný výkon tomu zodpovedal hoci som robila viac ako nutné minimum hodín.

Dnes vstávam ráno o šiestej, najneskôr o pol siedmej a to aj cez víkend a pred prácou si dám čas sa poriadne prebudiť, dám si raňajky aj kávu v kľude, počúvajúc hudbu alebo čítanie Roba Rotha a potom sa oblečiem ako keby som šla do práce. Až potom zapínam pracovný počítač.

Odškrtávam zoznamy úloh

Cez pracovný deň mám zoznamy dva, cez víkend iba jeden ale svedomito si ich každý deň pripravím a odškrtávam. Nie som superžena, takmer nikdy sa nestane že zo zoznamu /zoznamov zmizne všetko ale pohľad na vyškrtané zoznamy mi každý deň dáva pocit, že som deň nepremárnila a že za mnou je nejaká práca. A to aj vtedy, keď aj na konci dňa byt vyzerá ako bojisko a na sušiaku je stále niekoľko dní neposkladané prádlo.

Sama ale nie osamelá

Pre človeka, ktorý miluje prítomnosť iných ľudí tak veľmi ako ja, je predstava, že ho zavrú v byte samého nočná mora. Vďaka technike a skvelým kamošom, to však nemusí byť úplná tragédia. S úzkou skupinkou priateľov a rodiny som denne v kontakte, pracovné stretnutia sa síce pretransformovali z osobných na elektronické ale kolegov počujem denne a zatiaľ sa vďaka tomu osamelá necítim. Zatiaľ.

Dobre využívam čas

Prvý týždeň, čo som výrazne obmedzila kontakt s ľuďmi som fungovala tak, že som si rozťahala prácu prakticky na celý deň a po práci som sa iba najedla, dala si pohár vína, si film alebo seriál a išla som spať. Bola som absolútne unavená a nič som nestíhala. Po tom, ako som si upravila ranný režim, upravil sa aj môj pracovný deň a zostal voľný čas. Ten sa snažím využívať tak, že keď nemám v daný deň na pláne nákup, čo v mojom prípade znamená aspoň 5 km prechádzky, je na mojom zozname každý deň zacvičiť si a čítať knihy a odkedy tieto body poctivo odškrtávam a neprenášam ich do ďalšieho dňa cítim sa lepšie. Ďalej si dám na zoznam niekoľko krát do týždňa niečo, čo už neprimerane dlho odkladám, či už je to prišívanie gombičiek, odmrazenie mrazničky alebo napísanie tohto článku.

Dobré skutky

Patriac medzi tých ľudí, ktorí môžu pracovať aj v týchto neľahkých časoch každý týždeň sa snažím podporiť niekoho kto to potrebuje. Či je to charita alebo odnesenie nákupu niekomu, kto si sám nakúpiť nemôže. Snažím sa nesústrediť sa len na seba ale aj na druhých.

Správy len raz denne.

Zatiaľ čo prvé dni som trávila neustálym sledovaním správ a najmä prognóz, neskôr som pochopila, že práve toto je najhoršie, čo pre svoje mentálne zdravie môžem urobiť. Preto som prijala opatrenie. Správy len raz do dňa a prognózy nepozerám vôbec. Každý deň sa vysporiadavam iba s tým čo mi prinesie ten deň, plánujem najviac pár dní vopred. A dá sa to zvládnuť. Zatiaľ.

Ako tieto neľahké dni zvládate vy? Máte pre mňa nejaký Ďalší typ ako urobiť súčasnú situáciu znesiteľnejšou?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s